turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


18 Nisan 2022, 17:00


Bilkent Üniversitesi Topoloji Seminerleri

Sequential Motion Planning Assisted by Group Actions

Enrique Torres
Trinity Western University, Kanada

In this talk, I will revisit the concept of effectual and effective topological complexity (TC) in the context of sequential motion planning. These invariants provide a natural context to incorporate group actions into the study of the motion planning problem. Related to these invariants, I will talk about a third version of TC that incorporates the group action into its planners, which we call orbital topological complexity. I will discuss how they relate to each other and to the TC of the quotient space. I will also present some calculations for actions of the group of order two on orientable surfaces and spheres.


NOT: To request the event link, please send a message to cihan.okay@bilkent.edu.tr

Cebirsel Topoloji İngilizce
Zoom

botan 17.04.2022

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır