turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


15 Nisan 2022, 17:00


Sembolik Hesaplama İstanbul Toplantıları Seminerleri

The number of irreducible polynomials over finite fields with prescribed coefficients

Oğuz Yayla
Institute of Applied Mathematics, METU, Türkiye

In this talk, the formula for the number of monic irreducible polynomials of degree n over the finite field is discussed. We will review the existing results and the importance of the problem. Then, we will give recent results for the case where the coefficients of $x^{n-1}$ and $x$ vanish. In particular, we give a relation between rational points of algebraic curves over finite fields and the number of elements "a" in the n-th extension of the finite field for which ${\rm Trace}(a)=0$ and ${\rm Trace}(a^{-1})=0$. Finally, we will show the application of the problem to give an upper bound on the number of distinct constructions of a family of sequences with good family complexity and cross-correlation measure.


NOT: For further details and registration (required if you plan to attend in person) please check the webpage.

Cebir İngilizce
İstanbul Matematiksel Bilimler Merkezi & Zoom
İlgili Web Bağlantısı

ucgen 14.04.2022

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır