turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


06 Nisan 2022, 15:00


Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Matematik Bölümü Genel Seminerleri

An Elmendorf-Piacenza style Theorem for actions of monoids

Mehmet Akif Erdal
Yeditepe Üniversitesi, Türkiye

In this talk I will describe a homotopy theory for actions of monoids that is built by analyzing their ``reversible parts". Let $M$ be a monoid. For each submonoid $N\leq M$ let $G(N)$ be the group completion of $N$. Given an $M$-space $X$ and a submonoid $N\leq M$, we associate a $G(N)$-space $q_*^N(X)$ which sorts out “symmetries” of the $N$-space $X$ with the restricted $N$-action. By using these $q_*^N$'s we induce a model structure on the category of $M$-spaces and $M$-equivariant and show that this model structure is Quillen equivalent to the projective model structure on the category of contravariant $\mathbf{O}(M)$-diagrams of spaces, where $\mathbf{O}(M)$ is the category whose objects are induced orbits $M\times_N G(N)/H$ for each $N\leq M$ and $H\leq G(N)$ and morphisms are $M$-equivariant maps. Finally, if time permits, I will state some applications.

Cebirsel Topoloji İngilizce
Microsoft Teams

msgu2 03.04.2022

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır