turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


23 Mart 2022, 14:00


İstanbul Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Topology of quantum computational resources

Cihan Okay
Bilkent Üniversitesi, Türkiye

A central question in quantum information theory is to determine physical resources required for quantum computational speedup. Such resources are characterized in terms of intrinsic features of quantum states which include various notions such as quantum contextuality, quasiprobability representations and topological phases. Each of these notions correspond to a different perspective taken on the question of where the computational power is hidden. We take a topological approach based on the recently established connection between classifying spaces from algebraic topology and the study of quantum contextuality from quantum foundations. I will describe this new topological approach to quantum contextuality and a recently developed classical simulation algorithm for quantum computation with magic states. The simulation algorithm will be used to motivate possible ways of extending the role of topology in the study of quantum computational resources.


NOT: Seminer Zoom Programı üzerinden online yapılacaktır. Katılmak isteyenlerin katılım bilgilerini alabilmeleri için "huseyinuysal@istanbul.edu.tr" adresine mail atmaları gerekmektedir.

Matematik İngilizce
Zoom

iu 21.03.2022

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır