turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


22 Mart 2022, 14:00


Bahçeşehir Üniversitesi Analiz ve Uygulamalı Matematik Seminerleri

Existence and multiplicity results of fourth order equations with integral conditions on the boundary

Alberto Cabada
University of Santiago de Compostela, Galicia, Spain, İspanya

Fourth-order boundary value problems model some kinds of deformations of an elastic beam. They have been studied by many authors via various methods, such as LeraySchauder continuation method, topological degree theory, shooting method, fixed point theorems on cones, critical point theory, the lower and upper solutions method or spectral theory.

 In this talk, we study the existence and multiplicity of positive solutions for the fourth order equations with integral conditions on the boundary.(For more see attached file)

References:

[1] A. Cabada and C. Fernández-Gómez, Constant sign solutions of two-point fourth order problems, Appl. Math. Comput., 263 (2015), 122–133.
[2] A. Cabada and R. Jebari, Multiplicity results for fourth order problems related to the theory of deformations beams, Discrete Contin. Dyn. Syst. Ser. B, 25 (2020), 2, 489–505.


NOT: Conference ID: 667 827 0445, Access code: 1

Uygulamalı Matematik İngilizce
Zoom
Ek Dosya
İlgili Web Bağlantısı

bsehir 17.03.2022

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır