turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


07 Mart 2022, 17:00


Ankara Diferansiyel Geometri Seminerleri

Algebraic Topology of Lie groups and Grassmannians with applications to Geometry

Mustafa Kalafat
Rheinische Friedrich-Wilhelms-Universität Bonn, Almanya

In this talk, we give a survey of various results about the topology of oriented Grassmannian bundles related to the exceptional Lie group G_2. Some of these results are new. One often encounters these spaces when studying submanifolds of manifolds with calibrated geometries. As an application, we deduce the existence of certain special 3 and 4-dimensional submanifolds of G_2 holonomy Riemannian manifolds with special properties. These are called Harvey-Lawson(HL) pairs. Which appeared first in the work of Akbulut & Salur about G_2 dualities. Another application is to the free embeddings. We show that if there is a coassociative-free embedding of a 4-manifold into the Euclidean 7-space then the signature vanishes along with the Euler characteristic. As a more recent application, we exhibit a family of complex manifolds, which has a member at each odd complex dimension and which has the same cohomology groups as the complex projective space at that dimension, but not homotopy equivalent to it. We also compute various cohomology rings. (Joint work with S.Akbulut et al.)


NOT: İnternet üzerinden katılmak isteyenler: Zoom bağlantısından erişim sağlayabilir. Şifre için organizatörlere kendinizi kısa bir tanıtımla birlikte e-posta atınız. E-posta: kalafg@gmail.com Gecikmeler için bekleyiniz veya bilgi için Tel/WA: +905452656380. 15-20dk rötarlı başlama sözkonusu olabilmektedir.

Geometri, Topoloji İngilizce
Zoom + Max-Planck-Institut für Mathematik (MPI) Bonn
İlgili Web Bağlantısı

adgs 07.03.2022

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır