turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


03 Mart 2022, 18:00


Bilkent Üniversitesi Analiz Seminerleri

Learning in Discounted-cost and Avarage-cost Mean-field Games

Naci Saldı
Bilkent University, Türkiye

In this talk, we consider learning approximate Nash equilibria for discrete-time mean-field games with nonlinear stochastic state dynamics subject to both average and discounted costs. To this end, we introduce a mean-field equilibrium (MFE) operator, whose fixed point is a mean-field equilibrium (i.e. equilibrium in the infinite population limit). We first prove that this operator is a contraction, and propose a learning algorithm to compute an approximate mean-field equilibrium by approximating the MFE operator with a random one. Moreover, using the contraction property of the MFE operator random one. Moreover, using the contraction property of the MFE operator show that the learned mean-field equilibrium constitutes an approximate Nash equilibrium for finite-agent games.


NOT: To request the event link, please send a message to goncha@fen.bilkent.edu.tr

Uygulamalı Matematik İngilizce
Zoom

botan 02.03.2022

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır