turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


02 Mart 2022, 14:00


İstanbul Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Three classical problems in low-dimensional topology

Oğuz Şavk
Boğaziçi Üniversitesi, Türkiye

In this talk, we present the following three classical and unresolved problems of low-dimensional topology. They are about objects called homology 3-spheres first introduced by Henri Poincaré at the beginning of the twentieth century.

1. Which homology 3-spheres bound contractible 4-manifolds or homology 4-balls? (main problem)
2. Which homology 3-spheres are homology cobordant to $S^3$?
3. Which homology 3-spheres embed in $S^4$?

We discuss interactions amongst these three problems from a historical perspective and state several open problems. Addressing the plumbing construction of manifolds, we introduce natural sources of homology 3-spheres including Brieskorn spheres and Seifert fibered homology spheres. In the end, we list all currently known results for plumbed homology 3-spheres.


NOT: Seminer Zoom Programı üzerinden online yapılacaktır. Katılmak isteyenlerin katılım bilgilerini alabilmeleri için "huseyinuysal@istanbul.edu.tr" adresine mail atmaları gerekmektedir.

Matematik Türkçe
Online

iu 28.02.2022

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır