turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


18 Şubat 2022, 15:40


Bilkent Üniversitesi ODTÜ-Bilkent Cebirsel Geometri Seminerleri

Winding homology of knotoids

Deniz Kutluay
Indiana University, Amerika Birleşik Devletleri

Knotoids were introduced by Turaev as open-ended knot-type diagrams that generalize knots. Turaev defined a two-variable polynomial invariant of knotoids generalizing the Jones knot polynomial to knotoids. We will give a construction of a triply-graded homological invariant of knotoids categorifying the Turaev polynomial, called the winding homology. Forgetting one of the three gradings gives a generalization of the Khovanov knot homology to knotoids. We will briefly review the basics of the theory of knotoids and also explain the notion of categorification which plays an important role in contemporary knot theory -- no prior knowledge will be assumed.


NOT: One day before the seminar, an announcement with the Zoom link will be sent to those who registered with Sertöz. If you have registered before for one of the previous talks, there is no need to register again; you will automatically receive a link for this talk too. If you have not registered before, please contact him at sertoz@bilkent.edu.tr.

Cebirsel Geometri İngilizce
Zoom

admin 23.02.2022

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır