turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


21 Aralık 2021, 17:00


Feza Gürsey Fizik ve Matematik UAM Seminerleri

Integral points on Mordell curves of rank 1

Amir Ghadermarzi
University Of Tehran, İran

A well-known theorem of Siegel states that any elliptic curve $E/\mathbb{Q}$ has only finitely many integral points. Lang conjectured that the number of integral points on a quasi-minimal model of an elliptic curve should be bounded solely in terms of the rank of the group of rational points. Silverman proved Lang's conjecture for the curves with at most a fixed number of primes dividing the denominator of the $j$-invariant. Using more explicit methods, Silverman and Gross compute the dependence of the bounds on the various constants. In the case of curves of rank 1, techniques of Ingram on multiples of integral points enable one to prove much better bounds for special families of elliptic curves. In this talk, we investigate the integral points on Mordell curves of rank 1.


NOT: Meeting ID: 908 611 6889 Passcode: 362880 , (17:30 Tehran time). This talk is a part of the Number Theory Meeting is jointly organized by FGC and IPM.

Sayılar Teorisi İngilizce
Zoom
İlgili Web Bağlantısı

admin 20.12.2021

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır