turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


22 Aralık 2021, 15:00


Galatasaray Üniversitesi Genel Seminer

"Souvent imité, jamais égalé" : the field $\mathbb{F}_p^{alg}((t))$

Gönenç Onay
, Almanya

While the first order properties  of several algebraic structures, such as $\mathbb{C}, \mathbb{R}$ and $\mathbb{C}((t))$, were quite well characterized in the last century, and have now fruitful applications to algebraic/real/non-archimedean geometry respectively, the case of Laurent series over general fields of positive characteristic is still widely open. This problem has resisted the concerted efforts of algebraic model theorists for over five decades though it has become clear that they encode strictly complex phenomenons than their characteristic zero analogs.
 
 After quickly surveying related known results in model theory of valued fields, I will discuss yet another incomplete -nevertheless promising- attempt to axiomatize the field $\mathbb{F}^{alg}_p((t))$  and present a new partial result. This is  joint work with Françoise Delon and Arno Fehm.

Model Teori İngilizce
A324 sınıfı

gsu2 16.12.2021

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2024 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır