turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


17 Aralık 2021, 17:00


Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Matematik Bölümü Genel Seminerleri

The structure of arbitrary Conze-Lesigne systems

Asgar Jamneshan
Koç University, Türkiye

We consider probability-preserving dynamical systems from countable abelian group actions.  Such a system is said to be a Conze-Lesigne system if it is equal to its second Host-Kra-Ziegler factor (these factors arise in the study of multiple recurrence and play a foundational role in related areas in additive combinatorics and number theory).  We provide a classification of Conze-Lesigne systems in terms of algebraic data.  More precisely, we show that an arbitrary Conze-Lesigne system is an inverse limit of translational systems arising from locally compact nilpotent groups of nilpotency class 2 quotient by a lattice.  Results of this type were previously known when the acting group is finitely generated or a direct sum of cyclic groups.  The talk aims at introducing the field.  If time permits, we will present an application to additive combinatorics.  The talk is based on recent joint works with Or Shalom and Terence Tao. 

 

Dinamik Sistemler İngilizce
Microsoft Teams

msgu2 13.12.2021

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır