turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


08 Aralık 2021, 13:40


Sabancı Üniversitesi Cebir Seminerleri

MacWilliams Identities for q-Polymatroids and Applications

Eimear Byrne
University College Dublin, İrlanda

A q-polymatroid consists of a lattice of subspaces of a vector space endowed with a rank function that is both increasing and submodular. They were introduced independently by Gorla et al (2020) and Shiromoto (2019) as q-analogues of polymatroids and in reference to matrix codes. A number of invariants of codes are in fact matroid invariants, including the MacWilliams duality theorem. MacWilliams identities for classical matroids have been studied by a number of authors (e.g. Brylawski, Oxley, Britz, Shiromoto). In this talk we will consider duality of q-polymatroids and will give a version of a MacWilliams theorem for q-polymatroids, using the characteristic polynomial. As as application of this result, we will state an Assmus-Mattson-like theorem that establishes criteria for the existence of weighted subspace designs arising from a q-polymatroid. This talk is based on joint work with Michela Ceria, Relinde Jurrius, and Sorina Ionica. 


NOT: Meeting ID: 943 6858 7993 Passcode: 658402

Cebir İngilizce
Zoom
İlgili Web Bağlantısı

admin 06.12.2021

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır