turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


01 Aralık 2021, 21:00


Yozgat Bozok Üniversitesi Matematik Bölümü Genel Seminerleri

Salgın Hastalıklar İçin Matematiksel Modelleme

Halis Bilgil
Aksaray Üniversitesi, Türkiye

Hemen hemen tüm dünya genelinde COVID-19 salgının neden olduğu bir pandemik durum söz konusudur. Bu salgının önlenmesi için alınan önlemler ve geliştirilen aşı çalışmalarına rağmen virüsün mutasyona uğrayarak yapısının değişmesiyle birlikte salgının seyri her geçen gün değişim göstermektedir. Uzmanların ortak kanaatleri ise salgınla mücadelenin en önemli silahın aşı olduğu yönündedir.  Bu durumda, geliştirilen aşıların koruyuculuk oranları, aşılanma oranları, aşılamadan sonra belli bir zaman geçmesiyle aşılanan kişilerde aşının etkinliğini kaybetmesi, aşılanmasına rağmen enfekte olan bireylerin virüsü bulaştırma durumları gibi bir çok önemli etken göz önüne alındığında COVID-19 salgınının oldukça kompleks bir yapıya sahip olduğu görülmektedir. Bu konuşmada COVID-19 ya da benzer salgın hastalıklar için matematiksel bir kompartman modelin nasıl oluşturulacağı ve modeli oluşturduktan sonraki aşamalar hakkında bilgiler verilecektir.


NOT: Seminer Google meet üzerinden yapılacaktır. Yayın linki: https://meet.google.com/imr-qhzv-kke

Uygulamalı Matematik Türkçe
google meet.
İlgili Web Bağlantısı

bozok 29.11.2021

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2024 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır