turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


17 Kasım 2021, 19:00


Selçuk Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

359 Yıllık Serüven: Fermat'ın son teoremi

İlker İnam
Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi, Türkiye

x, y,z > 0 olmak üzere Pierre de Fermat, 1635'te  eşitliğinin  için hiçbir tamsayı çözümü olmayacağını ortaya sürmüş ve herkesin bildiği anekdot yaşanmıştır. Birçok matematikçinin çözmek için uğraştığı ancak zaman zaman ümitsizliğe kapıldığı bu problem 1994'te Andrew Wiles tarafından çözülmüştür. Aslında ispatlanan Taniyama-Shimura Sanısı'dır, bu sanı ise  üzerinde tanımlı her bir E eliptik eğrisine iki ağırlıklı bir modüler (cusp) form karşılık geldiğini ve tersinin de doğru olduğunu söylemektedir. 1955-57'de ortaya atılan bu problemin isim kahramanlarının yanı sıra Weil, Frey, Serre, Ribet, Taylor, Katz ve Sarnak'ın katkılarıyla aslında Fermat'ın Son Teoremi'ni gerektiği ispatlanmış olup çocukluk hayalini gerçekleştiren Andrew Wiles 359 yıllık serüvene son noktayı koymuştur. Geniş kitleye ulaşmayı hedefleyen bu konuşmada eliptik eğriler ve modüler formlar tanıtılacak, temel özellikleri verilecek ve bu iki kavramın birbiriyle bağlantısı ortaya konacaktır ve problemin tarihçesi sunulacaktır. 

Anahtar Kelimeler: Eliptik eğriler; modüler formlar, Modülarite Teoremi; Taniyama-Shimura Sanısı          


NOT: https://us06web.zoom.us/j/82621850361 meeting ID : 82621850361

Cebir Türkçe
Zoom

selcukuni1 15.11.2021

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır