turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


17 Kasım 2021, 21:00


Yozgat Bozok Üniversitesi Matematik Bölümü Genel Seminerleri

Kapalı Ramsey sayıları $Rᶜˡ(w+n,3)$ İçin yeni sınırlar

Burak Kaya
Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Türkiye

Ramsey kuramı yeterince büyük kombinatoriyel yapıların içerisinde ne zaman belirli "örüntülerin" var olmak zorunda olduğunu inceleyen disiplindir. Ordinal ve kardinal sayıların Ramsey kuramı, Erdös ve Rado'nun 1950'lerde bölümleme bağıntıları hesabını ortaya koymasından beri aktif olarak çalışılan bir alandır. Son yıllarda, ordinallerin kapalı ve topolojik bölümleme bağıntıları aktif bir araştırma konusu haline gelmiştir. Bu konuşmada, önce sayılabilir ordinallerin bölümleme hesabına ilişkin bazı klasik sonuçların ve bunların topolojik karşılıklarının üzerinden geçeceğiz; daha sonra Rᶜˡ(ω+n,3) kapalı Ramsey sayıları için yeni alt ve üst sınırlar ortaya koyacağız. Bu konuşmadaki sonuçlar Irmak Sağlam ile ortak çalışmamızdır. Konuşma Ramsey kuramı ve kümeler kuramıyla ilgili ön bilgi gerektirmeyecek ve gerekli tüm arkaplan konuşmada verilecektir.


NOT: Seminer Google meet üzerinden yapılacaktır. Yayın linki: https://meet.google.com/imr-qhzv-kke

Cebir Türkçe
google meet.
İlgili Web Bağlantısı

bozok 15.11.2021

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır