turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


08 Kasım 2021, 20:00


Feza Gürsey Fizik ve Matematik UAM Seminerleri

Introduction to Virtual Knot Theory

Louis H Kauffman
University of Illinois Chicago, Amerika Birleşik Devletleri

Virtual knot theory studies knots and links embedded in thickened surfaces. This is a fundamental case of knots and links in three dimensional manifolds, and it includes embeddings in the three dimensional sphere, since knots and links in a thickened two dimensional sphere are the same topologically as their embeddings in the three sphere. We explain a diagrammatic and combinatorial approach to these problems. By using diagrams in the plane, or on the two sphere using virtual crossings we can represent all virtual knots up to 1-handle stabilization in their thickened surfaces. The diagrammatic theory leads to the construction of many new invariants and to the reconsideration of known invariants. The talk will introduce these structures with many examples, and it will be self-contained.


NOT: This talk is a part of the Feza Gursey Center for Physics and Mathematics Higher Structures Talks

Cebir İngilizce
Zoom
İlgili Web Bağlantısı

admin 08.11.2021

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır