turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


19 Kasım 2021, 13:30


İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Seminerleri

A Bridge Between Additive Combinatorics and the Infinitude of Prime Numbers

Hikmet Burak Özcan
IYTE, Türkiye

The first proof of the infinitude of prime numbers was offered by Euclid in his Elements in 300 B.C. Then a great number of different proofs of this result, known as Euclid’s Theorem, were given by many mathematicians. A considerable amount of the proofs, including Euclid’s, used the fact that prime numbers are the atoms of positive integers in the multiplicative sense. For instance, using this fact, Leonhard Euler showed the divergence of the sum of reciprocals of all prime numbers, which implies Euclid’s Theorem. In this talk, we will give a novel proof of Euclid’s Theorem using the Polynomial van der Waerden Theorem that is a remarkable result from additive combinatorics. After that, we will also offer a new proof of Euler’s Theorem using some instruments from additive combinatorics. Finally, we will present the Green-Tao Theorem, one of the well-known results in additive combinatorics, for polynomial rings over integral domains with several variables.


NOT: kod:5cu6s0o (or via email to: haydargoral[at]iyte.edu.tr)

Sayılar Teorisi İngilizce
Online, Microsoft Teams

iyte 07.11.2021

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır