turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


12 Kasım 2021, 13:30


İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Seminerleri

New bounds for closed Ramsey numbers Rᶜˡ(ω+n,3)

Burak Kaya
ODTU, Türkiye

In broad terms, Ramsey theory can be described as the study of when certain "patterns" must appear in sufficiently large combinatorial structures. Ramsey theory of ordinals and cardinals has been an active 
research area since the introduction of partition calculus by Erdös and Rado in 1950's. These studies were later generalized to topological spaces by Baumgartner.

In recent years, closed and topological partition relations on ordinals has been a focus of research. In this talk, we will first briefly review some results in partition calculus of countable ordinals and their topological counterparts. We will then provide new lower and upper bounds for the closed ordinal Ramsey numbers Rᶜˡ(ω+n,3). This is joint work with Irmak Sağlam.

The talk will be self-contained in the sense that no prior knowledge on Ramsey theory or set theory is necessary.


NOT: kod:5cu6s0o

Kombinatorik İngilizce
Online, Microsoft Teams

iyte 04.11.2021

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır