turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


02 Kasım 2021, 17:30


Koç Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Group actions and equivalence relations

Pieter Spaas
University of California, Los Angeles, Amerika Birleşik Devletleri

Group actions of a countable group on a measure space give rise to interesting dynamical systems, and studying the associated orbit equivalence relations has been the subject of a lot of study over many years. In this talk we will consider some natural constructions and discuss classification results for such equivalence relations. In particular, we will study how the behavior of certain central sequences implies structural results on the involved equivalence relations and their products. All necessary notions will be introduced during the talk. This is partially based on joint work with Adrian Ioana.


NOT: If you would like to attend the seminar online, please send an email to Asgar Jamneshan at ajamneshan@ku.edu.tr for the Zoom link. The Mathematics Seminar schedule can be found at https://mysite.ku.edu.tr/math-sci/

Genel Matematik Araştırmaları İngilizce
Hybrid (Koç University Mathematics Department - zoom)

kocuni 01.11.2021

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2024 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır