turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


13 Ekim 2021, 14:00


İstanbul Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Modular Eğriler Üzerindeki İzole (Isolated) Noktalar

Özlem Ejder
Boğaziçi Üniversitesi, Türkiye

Polinom denklemlerine rasyonel ya da tam sayi cozumleri bulmak belki de matematiğin en eski problemlerinden biridir. Bu soru günümüzde de hala aktif ve siklikla uzerine calisilan bir konu. Bize böyle bir denklem verildiğinde belki de sorulacak en dogal soru, rasyonel çözümlerin sonlu olup olmadığıdır. İki ya da  daha fazla değişkenli bir polinom tarafindan tarif edilen her denklem bir cebirsel eğri ifade eder ve bu eğrinin cinsi (genus) bize bu sonluluk sorusunun cevabini verir. Faltings'in unlu teoremine göre cinsi (genus) ikiden buyuk olan eğriler üzerinde sonlu sayıda rasyonel nokta vardir.

Peki biz rasyonel cozumlere bakmak yerine cozum kumesini biraz genisletir ve karekök almaya ya da küpkök almaya izin verirsek ne olur? Örneğin d pozitif bir sayi olsun ve cozum kumesi oyle cebirsel sayilar olsun ki bu sayilar d dereceli herhangi bir polinomun kökü olarak yazılabilsin. Bu şekilde verilen çözümlere d dereceli çözümler diyelim. Bu konuşmada bir cebirsel eğrinin üzerinde ne zaman sonsuz sayida d dereceli nokta vardir sorusuna cevap arayacagiz. Özel olarak modüler eğriler üzerinde duracağız.


NOT: Seminer Zoom Programı üzerinden online yapılacaktır. Katılmak isteyenlerin katılım bilgilerini alabilmeleri için

Matematik Türkçe
Online

iu 13.10.2021

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır