turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


22 Ekim 2021, 16:00


İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Seminerleri

Introduction to Virtual Knot Theory

Louis H Kauffman
University of Illinois, Chicago, Amerika Birleşik Devletleri

Virtual knot theory is an extension of classical knot theory to stabilized embeddings of circles into thickened orientable surfaces of genus possibly greater than zero. Classical knot theory is the case of genus zero. There is a diagrammatic theory for studying virtual knots and links, and this diagrammatic theory lends itself to the construction of numerous new invariants of virtual knots as well as extensions of known invariants. The Jones polynomial extends naturally to virtual knots and gives rise to many significant problems in this domain. For example, there are infinitely many virtual knots with unit Jones polynomial. It is an open problem whether there are any classical knots (nontrivial ones) that have unit Jones polynomial. Thus we hope to shed light on the nature of the classical problem by studying its virtual counterpart. The talk will be self-contained, with many mathematical examples.


NOT: Meeting ID: 480 917 5166, Passcode: 0rw2GP

Topoloji İngilizce
Zoom

iyte 10.10.2021

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır