turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


11 Haziran 2021, 16:00


Yeditepe Üniversitesi Matematik Bölümü 25. Yıl Seminerleri

Model Theory of Beatty Sequences

Ayhan Günaydın
Boğaziçi University, Türkiye

The Beatty Sequence generated by an irrational r>1 is ([nr] : n>0), where [c] denotes the integer part of a real number c. A well-known property of this sequence is that "any pattern that appears once has to appear infinitely many times; moreover we may determine when a pattern appears next time with a small error". After explaining what this means, we will present the proof of a strengthening of it. Our proof depends on the model theoretic study of the sequence and all the necessary background will be overviewed. (This is a joint work with Melissa Özsahakyan.)

 


NOT: Meeting ID: 889 3945 0567, Pass: 7tpSeminar

Matematik İngilizce
Zoom
İlgili Web Bağlantısı

7tepe 10.06.2021

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2020 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır