turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


09 Haziran 2021, 13:15


İstanbul Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

A unified approach for analyzing solutions of initial boundary value problems and some recent results for Schrödinger type equations

Türker Özsarı
Bilkent Üniversitesi, Türkiye

In this talk, we consider inhomogeneous initial boundary value problems and introduce a unified approach for analyzing their solutions in fractional Sobolev spaces.  Our approach relies on obtaining representation formulas by using a modern transform method and applying basic tools of oscillatory integrals to these formulas.  We recover the well known results for the classical Schrödinger equation subject to Dirichlet b.c. in a simpler way and also extend the theory to other types of boundary conditions and related equations such as the fourth order Schrödinger equation.

This research is funded by TÜBİTAK'S 1001 Grant 117F449 and the Science Academy's Young Scientist award in Mathematics (BAGEP 2020).


NOT: The seminar will be held online via the Zoom program. Those who want to participate should send an e-mail to "huseyinuysal@istanbul.edu.tr" in order to receive the Zoom meeting ID and Passcode.

Matematik İngilizce
Online

iu 07.06.2021

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır