turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


04 Haziran 2021, 16:00


Yeditepe Üniversitesi Matematik Bölümü 25. Yıl Seminerleri

Group codes: an application of group algebras to coding theory

Fatma Altunbulak Aksu
Mimar Sinan Fine Arts University, Türkiye

Berman and MacWilliams independently define group codes as ideals in finite group algebras. Many linear codes can be viewed as group codes. For example, cyclic codes can be considered as ideals in finite group algebras of cyclic groups and Reed Muller codes over $\mathbb{F}_p$ can be viewed as ideals in modular group algebra of an elementary abelian $p$-group.  Group codes have richer algebraic structures than linear codes, for that reason, considering codes as group codes have many advantages. Algebraic tools in ring theory and character theory can be used to understand codes via group codes. In this talk I will give a gentle introduction  for group codes and state some problems and results in the literature.  If time permits, I will state some recent contributions which are joint work with İpek Tuvay.


NOT: Please contact the organizer for the seminar link.

Matematik İngilizce
Zoom
İlgili Web Bağlantısı

7tepe 02.06.2021

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır