turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


31 Mayıs 2021, 17:00


IMBM Cebir Seminerleri

The Broué invariant of a p-permutation equivalence

Robert Boltje
University Of California Santa Cruz, Amerika Birleşik Devletleri

Let G and H be finite groups and let B and C be p-block algebras of G and H, respectively. In a landmark paper, Broué defined the notion of a perfect isometry I between B and C as a bijection between their irreducible characters with signs satisfying certain arithmetic conditions. He proved that the ratio of the codegrees of corresponding irreducible characters (including the sign) leads to a nonzero element β(I) in the field with p elements which is independent of the irreducible characters. We call β(I) the Broué invariant of I and show that if I comes from a p-permutation equivalence or a splendid Rickard equivalence between A and B then - up to a sign - it is independent of the equivalence and explicitly determined by local invariants of B and C.

Cebir İngilizce
Online
İlgili Web Bağlantısı

admin 28.05.2021

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır