turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


26 Mayıs 2021, 13:15


İstanbul Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

On spaces of infinitely differential functions and their traces

Alexander Goncharov
Bilkent Üniversitesi, Türkiye

We discuss some recent results related to the basis problem and the extension problem for spaces of infinitely differentiable functions and their traces. In particular, we show that there is no characterization of the extension property (the existence of a continuous linear extension operator for Whitney spaces) in terms of densities of Hausdorff  contents or related characteristics.

Also we show that the space of Whitney jets defined on a compact set does not possess a polynomial basis in the case of sets of infinite cardinality with isolated points. Thus, in general, there is no stability of bases in NF-spaces.

The research is partially supported by TÜBİTAK, Project 119F023.


NOT: The seminar will be held online via the Zoom program. Those who want to participate should send an e-mail to "huseyinuysal@istanbul.edu.tr" in order to receive the Zoom meeting ID and Passcode.

Matematik İngilizce
Online

iu 23.05.2021

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır