turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


20 Mayıs 2021, 14:00


Dokuz Eylül Üniversitesi Genel Seminer

Öklid ve Elemanlar

Ali Sinan Sertöz
Bilkent University, Türkiye

Öklid bir dahi miydi yoksa İbni  Haldun'un "coğrafya kaderdir" sözünde kaçınılmazlığı ima edilen bir fani miydi? Elemanlar adlı kitabın kopyalarının tarih içinde geçirdiği serüvenler nelerdir ve bugüne kalan kopyaların durumu nedir? "Orijinal metin" diye bir şey var mı? Elemanlar adlı kitabın yazarının, yüzyıllar sonra matematik dünyasına katılacak fikirlere sanki kendi yaşadığı dönemde ulaşımı varmış gibi bir duyguya sürüklenmekte haklı mıyız?

Konuşmanın ilk yarısında bu sorulara cevap arayacağız; verileri, hurafeleri ve tahminleri birbirine karıştıracağız ve kendi gerçeğini kurma sorumluluğunu dinleyiciye bırakacağız.

Konuşmanın ikinci yarısında Elemanlar'dan seçme önermelere değineceğiz. Bazı önermeler sadeliğiyle bizi büyüler. Bazı önermeler tüm karmaşıklıklarına rağmen o günün teknikleriyle kanıtlanabilmiş olmalarıyla bizi büyüler. Bazı önermeler ise bizi sadece büyüler.
Öklid'i Vincent Millay'ın bir şiiriyle selamlayarak konuşmamızı sonlandıracağız.


NOT: Seminer DEU Fen Fakültesi YouTube kanalından izlenebilecektir.

Geometri Türkçe
Online
İlgili Web Bağlantısı

admin 18.05.2021

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır