turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


07 Mayıs 2021, 13:00


Yeditepe Üniversitesi Matematik Bölümü 25. Yıl Seminerleri

Counting lines, curves, planes… in algebraic varieties

Alexander Degtyarev
Bilkent University, Türkiye

I will start from several classical but very simple, almost high school level, examples of algebraic varieties containing many lines, planes, etc. These varieties are very special, as a typical one from the same family would have no lines at all. This brings up a natural problem of finding the *maximal* possible number of lines, planes, etc. that can be contained in a member of a fixed family (say, hypersurfaces of a given dimension and degree). In general, this problem is wide open, but I will describe an approach that lets one attack it for a wide variety of seemingly unrelated families. Finally, if time permits, I will cite a few recent results.


NOT: Please contact the organizer for the seminar link.

Matematik İngilizce
Zoom

7tepe 06.05.2021

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır