turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


07 Mayıs 2021, 14:00


Boğaziçi Üniversitesi Matematik Lisansüstü Seminerleri

Simple Section Biset Functor

Ruslan Muslumov
Boğaziçi Üniversitesi, Türkiye

For a commutative ring $k$, a biset functor over $k$ is an $k$-linear functor on the biset category, whose objects are finite groups and whose morphism sets are given by the Grothendieck groups $B(G,H)$ of finite $(G,H)$-bisets. The remarkable results as the evaluation of the Dade group of endopermutation modules of a $p$-group and finding the unit group of the Burnside ring of a $p$-group are done using the theory of biset functors. Looking for ring objects in the category of biset functors one gets a more sophisticated structure which is called a Green biset functor. Serge Bouc introduced the slice Burnside ring and the section Burnside ring for a finite group $G$. He also showed that these two rings have a natural structure of a Green biset functor. In our work we classified simple modules over the section Burnside ring of $G$ using the approach of the fibered biset functors article by Robert Boltje and Olcay Co\c{s}kun.


NOT: Zoom Meeting ID: 971 7887 1153 / Passcode: BounMath

Matematik İngilizce
Zoom
İlgili Web Bağlantısı

osavk 03.05.2021

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır