turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


05 Mayıs 2021, 14:30


İstanbul Teknik Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Linearization Problem via Lie Symmetries Answer to the question: which equation can be linearized via symmetries?

Saadet Seher Özer
Istanbul Technical University, Türkiye

A  set of differential equations involves some arbitrary parameters of independent, dependent variables and their derivatives are called “family of equations”.  Almost all equations in applied sciences can be written as family of equations as the behavior of certain materials, matters differ by some parameters which express the certain properties of the problem. In this talk we shall focus on the linear and nonlinear   members of the same family of equations and will give a method to generate the  most general mappings between each others. The method based on the "Equivalence Transformation" which is a generalized Lie group applications to the differential equations.  Moreover we will look for  the solutions of  nonlinear equations via such transformations.


NOT: Zoom link: https://itu-edu-tr.zoom.us/j/92051011213?pwd=cWJpYXU3ZXNic1ZXRE91MjU3eVh1UT09 Meeting ID: 920 5101 1213 Passcode: 943805

Diferansiyel Denklemler İngilizce
Zoom

itu 01.05.2021

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2024 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır