turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


30 Nisan 2021, 16:00


Yeditepe Üniversitesi Matematik Bölümü 25. Yıl Seminerleri

Free Group Actions on Product of 3-Spheres

Berrin Şentürk
TEDU, Türkiye

A long-standing Rank Conjecture states that if an elementary abelian $p$-group acts freely on a product of spheres, then the rank of the group is at most the number of spheres in the product. We will discuss the algebraic version of the Rank Conjecture given by Carlsson for a differential graded module $M$ over a polynomial ring. We will state a stronger conjecture concerning varieties of square-zero upper triangular matrices corresponding to the differentials of certain modules. By the work on free flags in $M$ introduced by Avramov, Buchweitz, and Iyengar, we will obtain some restriction on the rank of submodules of these matrices. By this argument we will show that $(\mathbb{Z}/2\mathbb{Z})^4$ cannot act freely on product of $3$ spheres of any dimensions.


NOT: Please contact the organizer for the seminar link.

Cebirsel Topoloji İngilizce
Zoom

7tepe 29.04.2021

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır