turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


23 Nisan 2021, 14:30


Balıkesir Üniversitesi Matematik Bölümü Genel Seminerleri

Karmaşk Karakterler İküme İzlecinin $p^n$-fiberli Altizleçleri

Mehmet Arslan
Boğaziçi Üniversitesi, Türkiye

Temsil teorisinin temel amaçlarından biri, grupların karakter halkalarının yapısını anlamaktır. İzleçsel yaklaşımların benimsenmesiyle birlikte sonlu bir grubu, o grubun karakter halkasına götüren yapının bir ikili küme (iküme) izleci olduğu görülmüştür. Diğer bir deyişle, iküme izleçlerinin yapısını anlamak, özel bir örnek olarak karakter halkalarının yapısını da kapsamaktadır. Bu konuşmanın ilk kısmında, ikümeler ve ikümelerin bir genellemesi olan fiberli ikümeler teorisini tanıtacağım. İkinci kısımda, fiberli iküme olarak ele alınan karmaşık karakter halkalarının yapısını incelediğimiz çalışmadan bahsedeceğim. Söz konusu izlecin yapısı en büyük ve en küçük fiber grupları için biliniyordu. Olcay Coşkun ile birlikte yaptığımız çalışmada, özel olarak seçtiğimiz bazı ara gruplar için izlecin yapısını inceledik. Son kısımda ise devam eden çalışmalardan ve açık problemlerden söz edeceğim.

 

Cebir Türkçe
Google Meet
Ek Dosya
İlgili Web Bağlantısı

blksrmat 19.04.2021

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır