turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


14 Nisan 2021, 20:00


Yozgat Bozok Üniversitesi Matematik Bölümü Genel Seminerleri

Veri Biliminde Riemann Geometrisi: Geometrik Derin Öğrenme

İnan Ünal
Munzur Üniversitesi, Türkiye

Derin öğrenme algoritmaları, son zamanlarda en yaygın kullanılan makine öğrenmesi yaklaşımları haline gelmiştir. Derin öğrenmede geometrik metotların kullanılması ile Öklid dışı girdilerin, Riemann manifoldları olarak modellendiği ve global diferansiyel geometri tekniklerinin uygulandığı yeni bir derin öğrenme yaklaşımı ortaya çıkmıştır. Geometrik Derin Öğrenme (GDL) olarak adlandırılan bu yaklaşım, veri biliminde ileri geometri tekniklerinin uygulanması ile derin öğrenme araçlarının daha etkili kullanılmasını sağlamaktadır. GDL, üç boyutlu bir fotoğrafın iki boyutlu bir fotoğrafa göre daha derin bir perspektif vermesi gibi, veri için de aynı perspektifi yakalamayı amaçlamaktadır. Bu durum veri bilimi açısından Öklid dünyasının ötesinde ileri bir aşamayı ifade etmektedir.  Bu konuşma, veri biliminin en ileri aşamalarından biri olan GDL kavramının teorik altyapısı ve tarihsel süreci ile uygulamalarını özetlemek maksadındadır. Alana ilgi duyan herkese açıktır.


NOT: Katılımınızı https://meet.google.com/imr-qhzv-kke adresinden gerçekleştirebilirsiniz.

Geometri, Topoloji Türkçe
google Meet
Ek Dosya
İlgili Web Bağlantısı

bozok 12.04.2021

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır