turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


07 Nisan 2021, 18:00


Boğaziçi Üniversitesi UCGEN Seminerleri

On torsion in tensor products of modules

Olgür Çelikbaş
West Virginia University, Amerika Birleşik Devletleri

Tensor products are fundamental objects used in many areas including mathematics, physics, and engineering. In 1961 Maurice Auslander initiated the study of torsion in tensor products of finitely generated modules in his pioneering paper, Modules over unramified regular local rings (Illinois J. Math. 5, 1961, 631-647). Subsequently, in 1994, Craig Huneke and Roger Wiegand extended and studied Auslander’s results over hypersurface rings in their influential paper, Tensor products of modules and the rigidity of Tor (Math. Ann. 299, 1994, no. 3, 449–476).

In this talk I will discuss some of the results of Auslander, and Huneke and Wiegand, concerning the existence of torsion in tensor products of finitely generated modules over commutative Noetherian local rings. I also plan to talk about my work on the reflexivity of tensor products, which was motivated by the second rigidity theorem of Huneke and Wiegand. 

Cebirsel Geometri İngilizce
Zoom
İlgili Web Bağlantısı

ucgen 01.04.2021

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır