turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


31 Mart 2021, 13:15


İstanbul Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Birinci mertebeden Volterra- kanonik hiperbolik sistem İçin yarı-eksende ters saçılma problemi

Mansur I. Ismailov
Gebze Teknik Üniversitesi, Türkiye

Birim operatörden Volterra integral operatörü kadar farklanan bir operatör ile ifade edilen çözüm şekline sahip birinci mertebeden hiperbolik sistem ele alınacaktır. Bu tür bir çözüme sahip hiperbolik sistem için Volterra-kanoniktir diyecegiz. Volterra-kanonik hiperbolik sistemler için yarı eksende, eşit sayıda  gelen ve saçılan dalga durumunda ters saçılma probleminin (sistemin potansiyelinin saçılma operatörü ile belirlenmesi probleminin) Borg-tipi teklik teoremi verilecektir. Volterra-kanonik sistemin bazı örnekleri için (örnegin matris  Dirac sisteminin ve s.), sistemin, ötelenmemiş ve uzay değişkenine göre ötelenmiş potansiyellerine karşı gelen saçılma operatorleri arasındaki olası ilişkisi kullanarak, yarı eksendeki matris saçılma operatörlerine göre potansiyelin tek türlü¸ restorasyonu için alternatif yaklaşım verilecektir. Potansiyelin restorasyonunda ortaya çıkan aşırı belirleme (over-determination), matris saçılma operatörünün bileşenleri arasındaki ilişkilerle giderilecektir.


NOT: Seminer Zoom Programı üzerinden online yapılacaktır. Katılmak isteyenlerin katılım bilgilerini alabilmeleri için "huseyinuysal@istanbul.edu.tr" adresine mail atmaları gerekmektedir.

Matematik Türkçe
Online

iu 29.03.2021

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır