turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


24 Mart 2021, 18:00


Boğaziçi Üniversitesi UCGEN Seminerleri

Homological mirror symmetry for nodal stacky curves

Matthew Habermann
London School of Geometry and Number Theory, Birleşik Krallık

In this talk I will explain the proof of homological mirror symmetry where the B-side is a ring or chain of stacky projective lines joined nodally, and where each irreducible component is allowed to have a non-trivial generic stabiliser, generalising the work of Lekili and Polishchuk. The key ingredient of the proof is to match categorical resolutions on the A- and B-sides by identifying them both with an intermediary category given by the derived category of modules of a gentle algebra. I will explain the strategy of constructing these resolutions on the A-- and B--sides, as well as how to deduce homological mirror symmetry from this.

Cebirsel Geometri İngilizce
Zoom
İlgili Web Bağlantısı

ucgen 24.03.2021

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır