turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


26 Mart 2021, 14:30


Balıkesir Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Some Concepts from Real Algebraic Geometry

Büşra Sert
Dresden Technical University, Dresden/Germany, Almanya

Deciding non-negativity of a polynomial in n variables with real coefficients in the n-dimensional real space is an important problem that appears in optimization and several other areas. We know that if a polynomial can be written as a sum of squares of polynomials, it takes only non-negative values. However, the converse doesn't always hold. On the other hand, Artin in 1927 proved that the non-negativity implies being a sum-of-squares of rational functions, which also completed the answer of Hilbert's 17th problem. Today, sums-of-squares play an important role in real algebraic geometry and polynomial optimization.

In this talk, we introduce some concepts from real algebraic geometry such as sums-of-squares, hyperbolic polynomials, spectrahedral representability,  the generalized Lax conjecture, and we will talk about the relation between them in the context of non-negativity.

Cebirsel Geometri Türkçe
google meet
İlgili Web Bağlantısı

blksrmat 22.03.2021

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır