turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


19 Mart 2021, 18:00


Yeditepe Üniversitesi Matematik Bölümü 25. Yıl Seminerleri

Proofs by example

Benjamin Matschke
Boston University, Türkiye

We study the proof method "proof by example" in which a general statement can be proved by verifying it for a single example. This strategy can indeed work if the statement in question is an algebraic identity and the example is "generic". This talk addresses the problem of constructing a practical example, which is sufficiently generic, for which the statement can be verified efficiently, and which allows for a numerical margin of error.

Our method is based on diophantine geometry, in particular an arithmetic Bezout theorem, an arithmetic Nullstellensatz, and a new effective Liouville-Lojasiewicz type inequality for algebraic varieties. As an application we discuss theorems from plane geometry and how to prove them by example.


NOT: Please contact the organizer for the seminar link.

Matematik İngilizce
Zoom

7tepe 17.03.2021

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır