turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


19 Mart 2021, 15:40


Bilkent Üniversitesi ODTÜ-Bilkent Cebirsel Geometri Seminerleri

Topology of Real Schläfli Six-Line Configurations on Cubic Surfaces and in RP3

Remziye Arzu Zabun
Gaziantep University, Türkiye

A famous configuration of 27 lines on a non-singular cubic surface in CP3 contains remarkable subconfigurations, and in particular the ones formed by six pairwise disjoint lines. We will discuss such six-line configurations in the case of real cubic surfaces from topological viewpoint, as configurations of six disjoint lines in the real projective 3-space, and show that the condition that they lie on a cubic surface implies a very special property which distinguishes them in the Mazurovskii list of 11 deformation types of configurations formed by six disjoint lines in RP3. This is joint work with Sergey Finashin.


NOT: One day before the seminar, an announcement with the Zoom link will be sent to those who registered with Sertöz. If you have registered before, there is no need to register again; you will automatically receive a link for this talk. If you have not registered before, please contact him at sertoz@bilkent.edu.tr.

Cebirsel Geometri İngilizce
Online

admin 15.03.2021

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır