turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


10 Mart 2021, 18:00


Boğaziçi Üniversitesi UCGEN Seminerleri

Towards combinatorics of resolution of singularities

Can Ozan Oğuz
Galatasaray Universitesi, Türkiye

Resolution of singularities is an important tool in studying isomorphism classes of varieties in birational geometry. Works of Du Val(1934) has classified certain isolated surface singularities by ADE type Dynkin diagrams through representing their resolution of singularities in a graph theoretic way. These singularities are known as Du Val singularities or rational double points.

    Our focus in this talk will be rational triple and quadruple(Tosun) points, which are also classified respectively by Artin(1966) and Tosun through certain graphs. Our goal is to find combinatorial and/or algorithmic methods for obtaining explicit equations of surfaces admitting a singularity given its resolution graph. This is ongoing work with Meral Tosun and Zafeirakis Zafeirakopoulos.


NOT: Zoom bilgileri icin lütfen, UCGEN internet sayfası aracılığıyla, UCGEN mail listesine kayıt olun.

Cebirsel Geometri İngilizce
Zoom

ucgen 09.03.2021

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2024 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır