turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


12 Mart 2021, 15:40


Bilkent Üniversitesi ODTÜ-Bilkent Cebirsel Geometri Seminerleri

Algebraic spectral theory and index of a variety

Anar Dosi
ODTÜ-Northern Cyprus, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

The present talk is devoted to an algebraic treatment of the joint spectral theory within the  framework of Noetherian modules over an algebra finite extension of an algebraically closed field. We discuss the spectral mapping theorem and analyse the index of tuples in purely algebraic case. The index function over tuples from the coordinate ring of a variety is naturally extended up to a numerical Tor-polynomial which behaves as the Hilbert polynomial and provides a link between the index and dimension of a variety.


NOT: One day before the seminar, an announcement with the Zoom link will be sent to those who registered with Sertöz. If you have registered before for one of the previous talks, there is no need to register again; you will automatically receive a link for this talk too. If you have not registered before, please contact him at sertoz@bilkent.edu.tr.

Cebirsel Geometri İngilizce
Online

admin 08.03.2021

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır