turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


24 Şubat 2021, 18:00


Boğaziçi Üniversitesi UCGEN Seminerleri

Combinatorial Methods for Minkowski Tensors of Polytopes

Büşra Sert
TU Dresden, Almanya

Intrinsic volumes of a convex body provide scalar data (volume, surface area, Euler characteristic etc. ) about the geometry of a convex body intrinsically, i.e., the data doesn't depend on the ambient space. Minkowski tensors are the tensor valued generalization of intrinsic volumes. They give not only scalar data on the geometry of a convex body, but also information about its shape, orientation etc.. Moreover, generating functions for moments of the uniform distribution on convex bodies provide us a way to extract entries of Minkowski volume tensors. 

In this talk, we first give necessary background on Minkowski tensors and their connection to moments on polytopes. Then, we describe Minkowski "surface tensors", and focus on some methods to obtain their entries in the case of simplicial polytopes. 

This is a joint work with Niklas Livchitz and Amy Wiebe.


NOT: Zoom bilgileri icin lütfen, UCGEN internet sayfası aracılığıyla, UCGEN mail listesine kayıt olun.

Cebirsel Geometri İngilizce
Zoom

ucgen 23.02.2021

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır