turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


25 Şubat 2021, 20:00


İstanbul Üniversitesi Matematik Kulübü Seminerleri

İllüzyon, Robotlar ve Topoloji

Ayşe Borat
Bursa Teknik Üniversitesi, Türkiye

Çember şeklinde, kağıttan yapılmış bir şerit alalım. Bu kağıdı, çember boyunca kestiğimizde iki çember elde ederiz. Şimdi bu şeritlerden iki tane alıp bunları birbirine yapıştıralım. Elimizdeki bu garip şekilli kağıdı, çemberler boyunca kestiğimizde nasıl bir şekil elde ederiz? Elde edilen sonuç biraz şaşırrtıcı değil mi? Kesmeye başladığımız noktada kesmeyi bitirdik. Kağıdı iki parçaya ayırmayı bekliyorduk değil mi? Bu konuşmada bunun sebebini açıklayacağız ve günümüzün revaçta konularından biri olan topolojik robotiğe göz kırpacağız.


NOT: Katılım bilgileri için iuffmatematik@gmail.com üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Topoloji Türkçe
zoom

matkulupiu 17.02.2021

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır