turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


24 Şubat 2021, 15:30


Mersin Üniversitesi Çarşamba Seminerleri

Ulam stability for composition of operators

Ioan Raşa
Technical University of Cluj-Napoca, Romanya

The Ulam stability (see, e.g., [4]) for the composition of operators was investigated in the framework of Frechet spaces in [5], where the proofs had a "topological" character. Proofs with a "metric" character were given in [1] in the framework of Banach spaces. A $C_0$-semigroup $(T(t))_{t\geq 0}$ with each $T(t)$ Ulam stable was presented in [1]. The paper [2] is devoted to a $C_0$-semigroup $(R_t)$ such that each $R_t$ with $t>0$ is Ulam unstable. A crucial property was the injectivity of $R_t$, derived from the injectivity of the Weierstrass transform, see [3] In this talk we give details concerning the above facts and add some new results. In particular, two open problems are presented.

[1] Ana-Maria Acu, Ioan Ra\c sa, Ulam stability for the composition of operators, Symmetry 2020, 12, 1159

[2] Ana Maria Acu, Ioan Raşa, A $C_0$-semigroup of Ulam unstable operators, Symmetry 2020, 12, 1844

[3] John A. Baker, Functional Equations and Weierstrass Transform, Results in Mathematics, Vol. 26 (1994), 199-204.

[4]  J. Brzdek,  D. Popa,  I. Raşa, B. Xu,  Ulam stability of operators, In Mathematical Analysis and Its Applications, 1st ed.; Academic Press: Dordrecht, The Netherlands, 2018.

[5] P.S. Johnson, S. Balaji, Hyers-Ulam stability of linear operators in Frechet spaces, Appl. Math. Inf. Sci. 2012, 6, 525–528.

Analiz İngilizce
Zoom Meeting
İlgili Web Bağlantısı

mersin 16.02.2021

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır