turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


10 Şubat 2021, 18:00


Boğaziçi Üniversitesi UCGEN Seminerleri

Annihilation of cohomology over curve singularities

Özgür Esentepe
University of Connecticut, Amerika Birleşik Devletleri

Hilbert's syzygy theorem implies that the second syzygy of every module over a polynomial ring S in two variables is projective. In fancy language, this means that $Ext_S^3(M,N)$ vanishes for every pair of modules $M,N$. This is no longer true when we consider a quotient $R$ of $S$ by an ideal generated by a single polynomial $f$. In fact, for every $i>0$ there is at least one pair $M,N$ such that $Ext_R^i(M,N)\neq 0$. We investigate the ideal consisting of ring elements which uniformly annihilate all $Ext_R^i(M,N)$ for sufficiently large $i$. I am dedicating this talk to students and academics of Boğaziçi University who are protesting against a rector appointed by the 12th president of Turkey and I will try my best to keep it accessible to a broad audience.

 


NOT: https://sntp.ca/ucgen/

Cebirsel Geometri İngilizce
Zoom

ucgen 08.02.2021

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır