turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


03 Şubat 2021, 15:00


Galatasaray Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Integral Input-to-State Stability of Time-Delay Systems

Gökhan Göksu
Istanbul Technical University, Türkiye

Input-to-state stability (ISS) is a widely used tool to analyze the stability of nonlinear dynamical systems affected by external disturbances. The ISS property imposes that the dynamical system evolves properly in the absence of disturbances and it also preserves this nominal behavior up to a reasonable response to disturbances in the sense that small disturbances generate small steady-state errors. One of its most famous extensions is integral ISS (iISS), which relates the solutions' norm to the input energy, rather than its amplitude. In this talk, we will start reviewing the basics of the ISS framework. We will then present more recent extensions of these results to time-delay systems and underline the key differences with finite-dimensional systems. We will thereafter present our recent results on iISS Lyapunov characterizations of time-delay systems and on growth rate conditions to ensure iISS of time-delay systems in cascade. We will finally list some open questions about the Lyapunov ISS characterization of time-delay systems.


NOT: Contact: Isaac Wahbi, yitzhakww@gmail.com

Analiz İngilizce
Galatasaray University Mathematics Department

admin 02.02.2021

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır