turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


08 Ocak 2021, 13:00


Boğaziçi Üniversitesi Matematik Lisansüstü Seminerleri

Shidoku and Sudoku Solving with Gröbner Bases

Adile Gündoğdu
Boğaziçi Üniversitesi, Türkiye

After recalling some fundamental definitions from commutative algebra, we introduce the notion of Gröbner bases. After that we investigate the Euclidean division algorithm for uni-variate and multi-variate systems. Then we develop the theory of Gröbner bases and explain the critical role of Buchberger’s algorithm. We also demonstrate how it works with an example to find a Gröber basis.

Next, we explain how Gröbner bases algorithm works with Shidoku board. We first turn the empty Shidoku board into a system of polynomials which in turn defines an ideal. Every board, partially or fully filled, defines a similar ideal. However, all such ideals contain the ideal we generate for the empty board. The Gröber bases and the Buchberger Algorithm help us to translate the constraints given by partially filled boards into an algorithm to find all possible solutions. Finally, as an application, we solve Shidoku and Sudoku puzzles.


NOT: Zoom Meeting ID: 971 7887 1153 / Passcode: BounMath

Matematik İngilizce
Zoom
İlgili Web Bağlantısı

osavk 04.01.2021

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır