turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


15 Ocak 2021, 15:00


Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Karadelikler Teorisinin Temelindeki Geometri: Dejenere (Lightlike) Geometri

Bayram Şahin
Ege Üniversitesi, Türkiye

Diferensiyel geometride, semi-Riemann manifoldların altmanifoldlarının geometrisi en aktif çalışma alanlarından birisidir. Bir semi-Riemann manifoldun semi-Riemann altmanifoldları manifoldun yapısına benzer özellikler taşırken, dejenere altmanifoldlar oldukça farklı özellikler sergilemekte ve bu tür altmanifoldların geometrisini incelemede klasik yöntemler yetersiz kalmaktadır. Dejenere altmanifoldlar genel görelilikte uygulama alanı bulduklarından, bu tür altmanifoldlar matematiksel açıdan ve fziksel açıdan ilginç özellikler taşımaktadır. 
Bu konuşmada, semi-Riemann geometri, dejenere geometri ve bu geometrilerin fiziksel kullanımı ile ilgili bilgiler sunulacak ve bir semi-Riemann manifoldun dejenere altmanifoldunun özellikleri tanıtılacaktır.


NOT: meet.google.com/kxi-mrcd-xrg

Geometri Türkçe
Google Meet

hbv 14.01.2021

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır