turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


23 Aralık 2020, 17:00


Yeditepe Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

A Discussion of Invisibility, Nonlinearity and the Existence of Blow up Solutions in Scattering Theory

Neslihan Oflaz
Koç University, Türkiye

Scattering theory is a framework of considerable experimental and theoretical interest that describes the interaction/scattering of waves and particles. There is a wide range of scattering processes that are studied under different branches of physics, such as the collision of particles in classical physics, scattering of electromagnetic waves through a medium in electromagnetism, scattering of low energy quantum particles in quantum mechanics, or creation/annihilation of particles in high energy particle physics.

In this talk, I will discuss the scattering processes modeled by linear and nonlinear time independent Schrödinger equations. First, I will review the concepts such as Jost solutions, transfer matrices, unidirectional reflection and invisibility. In particular, I will represent some theorems regarding the properties of transfer matrices for the linear case and argue the validity of these theorems in the presence of nonlinearity in Schrödinger equations. Also, I will examine the conditions for the existence of blow up solutions for such systems.


NOT: Please contact the organizer for the seminar link.

Matematik İngilizce
Google Meet

7tepe 22.12.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır